Jagodna marmelada

matejaravnik  

član od: 12.11.2004

sporočila: 1

tema odprta - 24. jun 2005 6:36 | ogledi: 8.739 | odgovori: 4

Ker sem še mlada kuharica bi potrebovala nasvet pri kuhanju marmelade. Skuhala sem jagodno marmelado iz 2 kg jagod, 0,5 kg sladkorja (ker ne maramo sladke marmelade) in 2 vrečkama gelfixa za hitro kuhanje marmelad. In problem? Marmelada je v v precej tekočem stanju. Ali mi lahko kdo pove kaj bi morala narediti?? Hvala za nasvet in dobro vihtenje kuhalnice vsem Mateja

matejaravnik

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

24. jun 2005 8:55

S temi želirnimi sredstvi je hec,čeprav mi ni jasno zakaj. Ko sem delala marmelado iz kilograma sadja in ene vrečke gelfixa je bila marmelada lepo čvrsta,ko pa sem količino podvojila(2 kg sadja in dve vrečki gelfixa),je bila pa tekoča.Tako zdaj delam zmeraj kar iz kilograma sadja,čeprav imam zaradi tega več dela.Sladkorja pa vedno dodam pol kile na kilogram sadja. Poskusi skuhati marmelado še iz kilograma sadja,pa boš potem videla,kakšen bo rezultat. Drugače pa jaz raje uporabljam želin. Marjetka cvetka

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

24. jun 2005 9:11

Mateja, jaz uporabljam tudi gelfix, ampak marmelado vedno kuham malo dlje kot piše na navodilih na vrečki, se mi zdi, da se marmelada tako bolj zgosti. Vedno tudi preverim, če želira, tako kot če bi kuhala brez želirnega dodatka (eno žličko marmelade dam na krožnik in počakam minuto, dve in če se začne zgoščevati, je to to). Nisem pa nikoli tako drastično zmanjšala količine sladkorja, čeprav tudi pri nas ne maramo sladkih marmelad. Letos imam namen poskusiti s fruktozo, da vidim še to varianto. Encijan

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. jun 2005 15:56

Kadar kuham marmelado iz sadja, ki ima malo pektina (jagode, češnje, breskve, melone..), zmeraj dam malo več želina, kot je predpisano. Za 2kg jagod bi uporabila vsaj 2,5 če ne 3 vrečke. Poleg tega k strjevanju pripomore tudi malo limonove kisline. Lisa

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

27. jun 2005 8:28

Mislim, da je treba samo malo počakati. Na začetku je marmelada pri kuhanju s tem pektinom res tekoča, a potem, ko jo daš v shrambo, se sčasoma bolj strdi. Sweetie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti