Diabetes in sladkor

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

tema odprta - 17. jan 2005 10:18 | ogledi: 9.444 | odgovori: 8

Torej. jaz sem ena od tistih "srečnic", ki je dobila gestacijski diabetes, ki pa ni popolnoma izginil (stanje je sicer biljše, ni pa ok). To seveda pomeni, da moram paziti pri prehrani ... Ker pa sem kar sladkosneda, me zanima, kako je z uporabo fruktoze in meda. Ali moram med popolnoma izključiti iz prehrane ali si lahko z njim sladkam npr. čaj 1x na dan? In kako je s fruktozo; ali si lahko privoščim sladice z njo ali se jim je tudi bolje izogibati? Baje obstaja tudi neko sladilo na "Q", ki ga prodajajo v lekarni. Ali kdo pozna?

uharica

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

17. jan 2005 14:48

Zivijo! Na spletni strani www.diabetes-zveza.si si lahko naročiš tri zelo uredu in niti ne drage knjižice za diabetike. Dve sta namenjeni prav prehrani, jedilnikom in živilom, ki jih lahko ješ. Jaz sem jih nabavila moji mami. Notri boš našla tako živila (po blagovnih znamkah!), ki jih lahko kupiš v slovenskih trgovinah, kot tudi jedilnike za diabetike. Za vsak tip živila je točno napisano koliko vsebuje česa, torej dobra stvar za začetnika. Lp, Tjas Tjas

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

23. jan 2005 13:55

Jaz nisem sladkorna,imam pa alergijo na sladkor in na še precej drugis stvari.Nekaj časa nisem uživala nič sladkega,potem pa sem začela sladkor nadomeščat z zgoščenim jabolčnim sokom,javorjevim sirupom,agavinim sirupom in zdaj se preizkušam s fruktozo. Jaz obožujem jabolčni zavitek s tem da naredim vse isto ,le jabolka sladkam zjabolčnim zgoščenim sokom.Mislim da ti košček tega nebi škodil,čeprav bi ti ga zdravnik verjetno odsvetoval. Se mi zdi da je pri sladkorni pomenben glikemični indeks,ki pa je pri sladkorju 65,med 73(torej odpiši).fruktoza pa le 23.Nimam podatka za jabolčni sok,vendar sklepam da je to sadni sladkor tako ali tako in ne more biti večje razlike. Marsikaj lahko "prihraniš" pri drugi hrani(beli kruh imaGI 70, polnozrnati pa 41. Hrana z nizkimi GI je v bistvu priporočljiva tudi za "zdrave ljudi".Kjer se le da uporabim črno moko itd.Včeraj sem naredila krompirjeve bele žgance s črno moko in so rekli da imajo celo boljši,polnejši okus. Vsekakor ti svetujem,da se ne obesiš samo na informacije,ki ti jih je dal zdravnik,ampak si najdi literaturo na to temo in sičer več avtorjev.Šele potem boš spoznala v čem je fora in si boš sama najbolje pomagala. Aki

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

11. sep 2005 13:46

Pozdravljeni! Zanima me,če kdo ve,kolikokrat naj bi človek jedel na dan,če ima diabetes.Ali je to 5x ali 3x na dan? Hvala vemves Sporočilo je spremenil(a) vemves dne 11. sep 2005 13:47:05

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

11. sep 2005 14:08

Mislim da, oz. tako dela družinska prijatelica, ki ima diabetes že dolgo let, pet krat na dan. Zajtrk, kosilo, večerjo in vmes dve "primerni" malici. tjas

suzi  

član od: 15.10.2005

sporočila: 13

31. okt 2005 19:33

Ali mi lahko kdo pošlje recepte, ki ustrezajo diabetikom? suzi

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

18. sep 2009 18:35

katera hrana je najbolj primerna za diabetike, katera je najslabša, kakšne so vaše (osebne) izkušnje? anitram1

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. sep 2009 18:43

Moja prijateljica se izogiba vseh škrobnatih jedi in sladkorja vseh vrst: Od medu do fruktoze, sadje uživa v zelo omejenih količinah. Če že poje karkoli takega je polnozrnata zadeva v minimalnih količinah.

Po tem, ko je dobila diagnozo, se je odločila, da ne bo celo življenje jedla tablete. Shujšala je 25 kil in zdaj samo s pravilno prehrano regulira bolezen. Da ne rečem, krvni pritisk ji je prav tako padel na normalo.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti