Šipkova marmelada

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 16. sep 2004 22:50 | ogledi: 11.664 | odgovori: 12

Pozdravček!

Lansko leto sem od prijateljev iz Srbije dobila kozarec domače šipkove marmelade in je bila božanska, zato bi prosila za recept za takšno marmelado in tudi kje bi se dalo dobiti sveži šipek.

Katjuška

katjushka

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

17. sep 2004 8:16

Poskusi poiskati recept na strani http://www2.serbiancafe.com/kuvar/, jaz sem dala stran kar med priljubljene in večkrat vzamem ven kakšen recept. Obstaja marmelada iz šipka, ampak to je po našem granatno jabolko. Kje boš pa našla šipek, pa ne vem. LP Irena Šušteršič

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

17. sep 2004 17:46

Granatno jabolko je granatno jabolko, šipek pa je šipek. Za marmelado žal ne vem. Enkrat sem nabrala šipek za čaj, kar na grmu ob gmajni, vse je bodeče kosmato, tako da si ne predstavljam iz tega marmelade. Vendar tudi jaz vem, da obstaja... Medtem sem pobrskala po svojih zapiskih in imam en recept, prekopiran bogveodkod. Sama nisem preizkusila. Vzemi, če ti kaj pomaga. Šipek nabereš nekje na grmovju. Pozdrav, Fani ***** 3 kg šipka, 1 l vode, 2 kg sladkorja. Šipek prereži, odstrani pečke in kosmato kožo. Zavri vodo in vanjo stresti šipek ter kuhaj ½ ure. Z vodo vred ga pretlači, kuhaj še 15 minut na zmerni temperaturi z dodatkom sladkorja. Še vročo marmelado nadevaj v pogrete kozarce in takoj zapri.

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

17. sep 2004 20:33

Dajte no, kdo bo pa vsak plod posebej odpiral in čistil. Morda pa se lahko šipek le malo zdrobi v multipraktiku, se potem kuha in ga prepasiramo na tisto ročno pasirko. Se spomnim da je ena moja stara teta vedno pasirala to marmelado. Je pa res božanska. Včasih so prodajali eno bolgarsko šipkovo marmelado, ki je bila res čisto taprava, sedaj pa je ne vidim nikjer več. Vse marmelade (Podravka npr.) so mešane z jabolki, to pa ni to. Sweetie

sony  

član od: 21.7.2004

sporočila: 41

23. sep 2004 22:19

Nabere se ga na grmih, celo v Tivoliju sredi Ljubljane raste. Baje se ga res kuha in nato prepasira samo ne vem kako tiste kocince kaj bodejo.

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

24. sep 2004 10:47

ne vem kakšne šipke imajo v Srbiji, v zahodni Evropi pa v ta namen definitivno uporabljajo t.i. francoski šipek. Ta ima izredno mesnate debele plodove in manj kosmatin. Pri nas ga ponekod vidiš kot okrasno rastlino, na kaki razmejevalni gredici ipd., samo so majhni grmi. Na severu pa sem videla take ogromne v celih vrstah, zato tam res ni problem nabrati zadostne količine plodov.

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

24. sep 2004 11:19

Danes je za šipkovo marmelado recept v Hopla...pa še za slivovo/bezgovo... Če koga interesira, lahko tekom dneva napišem... Maja

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

24. sep 2004 14:52

Maja, mene bi zanimalo, če utegneš! LP, Stanka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

24. sep 2004 16:31

Vse prepisano iz revije Hopla, z današnjega dne: Marmelada iz češpelj in bezgovih jagod 2 kg češpelj 1 kg bezgovih jagod po 80 dag sladkorja na 1 kg sadne kaše Češplje razkoščičimo (nekaj koščic prihranimo, strem, jih zavežemo v košček gaze) in jih na debelo zrežemo. Dodamo prebrane bezgove jagode. Vse skupaj kuhamo tako dolgo, da se zmehča, odstranimo culico s koščicami in nato pretlačimo. Dodamo sladkor in dobro zmešamo, da se stopi, nato kuhamo še kakšnih 20 minut. Marmelado lahko kuhamo tudi nepretlačeno. Še vročo damo v pripravljene kozarce in zapremo. ------------------------------------------------------ Šipkova marmelada 1/2 kg šipkovih jagod 1/2 kg sladkorja 1/2 vrečke želicina 5 žlic limoninega soka Šipkove jagode očistimo, operemo in dobro odcedimo. Po dolgem jih razpolovimo in stresemo v široko kozico. Prilijemo 1/2 l vode in skuhamo do mehkega. Kuhane pretlačimo skozi sito. Sladkor dobro zmešamo z želicinom. Šipkovo mezgo stehtamo in ji primešamo enako količino sladkorja z želicinom. Vse skupaj damo v čisto posodo, prilijemo limonin sok, med mešanjem zavremo, vre naj 5 minut. Kuhano mezgo nadevamo v pripravljene kozarčke, takoj zapremo. No to je to, pa lep pozdrav, Maja Sporočilo je spremenil(a) majamarko dne 24. sep 2004 16:32:15

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

24. sep 2004 17:29

Ko bo posijal sonček, hop, v gozd po šipek, pa bom poskusila tole šipkovo marmeladico! Hvala! LP, Stanka

KatkaD  

član od: 15.8.2003

sporočila: 136

6. okt 2004 11:38

Punce, mene pa zanima, če je katera poskusila delati marmelado iz šipka v kombinaciji z jabolki? Bojim se namreč, da bo iz samega šipka pretrpka. Ima katera kaj izkušenj z obema (sam šipek in šipek v kombinaciji z jabolki)? Hvala vnaprej.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti