100% marmelada

uhribar  

član od: 6.5.2004

sporočila: 1

tema odprta - 6. maj 2004 10:47 | ogledi: 8.988 | odgovori: 23

Pozdravljeni,

že kar nekaj časa iščem recept za 100% marmelado.

Zelo bi bil hvaležen če mi ga lahko kdo posreduje.

Hvala že v naprej,

Uroš

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

6. maj 2004 11:30

Kako to mislite 100 % marmelada. LP, Klavdija

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

6. maj 2004 13:26

Verjetno brez sladkorja, oz. želirnega sladkorja ali želina? lidka

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

6. maj 2004 13:34

Slišala sem že, da delajo marmelado brez sladkorja. Mislim, da prekuhaš sadje (ki ima dovolj pektina) do želene gostote in shraniš v hladilniku. Sama pa tega še nisem delala. Stanka

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

6. maj 2004 13:35

Jabolka imajo veliko pektina. Vesna Leben

HSIMONA  

član od: 22.10.2003

sporočila: 64

6. maj 2004 13:41

Največ pa ribez in kosmulje.Če naprimer kuhaš jagodno, dodaš ribez in je bolj gosta. Simona

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

6. maj 2004 13:45

Jaz sem skuhala marmelado iz bezgovih jagod, sok ene pomaranče, ene limone in rozin. Razmerje bom napisala pozneje, je pa 100% in brez sladkorja in na koncu je bila kar gosta. Lp Irena Šušteršič

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

7. maj 2004 8:04

Irena, a se ti taka marmelada ni pokvarila. In koliko časa si jo kuhala? Jaz sem vsakič, ko berem o marmeladah z malo sladkorja, ki se kuhajo samo pol ure, zelo skeptična. Kako se ti taka marmelada ohrani? Za nekatera peciva rabiš zelo gosto marmelado. Za medvedje šape na primer. Tako marmelado dobiti brez ali z malo sladkorja, s kratkim kuhanje, pa še brez dodatnih zgoščevalnih sredstev je nemogoče. Sem pa tudi jaz pred 2 letoma kuhala marmelado iz bezgovih jagod. Ne samo iz njih, pač pa tudi iz drugega sadja. Čudovita je bila. Bezeg vsebuje zelo veliko c vitamina. Edini problem, da je časovno zelo zahtevna reč. Prebiranje bezgovih jagod. Irena, kako si se lotila tega?

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

7. maj 2004 8:33

tudi mene zanima, kako izvedete zadevo, da se ne pokvari (splesni). da dam navodila mami... sicer v trgovini vedno kupim 100% marmelado, ponavadi kako francosko, ki je zelo dobra a seveda splesni, preden jo uspem porabiti do konca

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

7. maj 2004 12:48

Živjo! Dala sem jo v manjše kozarčke, tako, da sem jo odprto hitro porabila. Moram pa priznati, da sem jo najraje jedla z žličko kot pa jo dajala na pecivo ali palačinke. Zdajle se ne spomnim čisto točno, koliko časa sem jo kuhala, mislim pa, da je bilo okoli pol ure. Dolgočasje ob prebiranju jagod sem pa premagala tako, da sem se vsedla pred TV in je kar šlo. Obljubim, da se bom popoldan doma vsedla s knjigo pred računalnik in vam napisala, kar sem obljubila. Tudi jaz sem kuhala različico iz bezgovih jagod, sliv, želirnega sladkorja, a premalo časa in je bila malo bolj tekoča. Se pa skisa hitreje kot tista brez sladkorja. Bistveno je, da šparam majhne kozarčke. Se pišemo! Papa

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

8. maj 2004 7:32

Najprej moram popraviti svoje prvo javljanje na 100% marmelado. Namesto bezgovih jagod sem uporabila: **1,5 kg sliv, sok 1 pom. in 1 limone, 1/2 drobno naribane pomar.in lim.lupine, 150 g lepih rozin(vzela sem rumene). Kuhala sem brez vode. Rozine sem dodala proti koncu. **marmelada iz češpelj in bezgovih jagod pa vsebuje sladkor. 2kg + 1kg in na eno kilo mase 750 g sladkorja. Jaz ga dam manj, a ostane marmelada bolj redka. **če vzamemo zelo zrele češplje, na 5 kg damo 1 kg sladkorja , 2g cimeta in sok 2 limon.Manj sladkorja ko vzamemo, tem gosteje mora biti kuhana marmelada. In ko sem tole ponovno brala, sem dojela, da premalo dolgo kuham, če dam manj sladkorja, zato se včasih tudi skisa, ko jo odprem. Še ena marmelada, ki je lahko tudi 100% če želiš: 4 grenivke, 4 pomaranče, 4 limone, sladkor in voda pa po potrebi. *vse naštete plodove temeljito operemo,osušimo in razpolovimo. Izločimo pečke. Neolupljene polovice z ostrim nožem zrežemo na tanke rezinice. Na skodelico ali drugo mero rezinic odmerimo tri merice vode. Zlijemo jo na rezinice in pustimo čez noč pokrito na hladnem. Drugi dan maso segrejemo in kuhamo 20 d0 30 minut. Nato jo zmerimo in na vsako mero kaše mero sladkorja, postopoma dodajamo sladkor in segrevamo, ponovno zavremo. Pozneje se marmelada še zgosti, ker vsebuje veliko želirnih snovi. Irena Šušteršič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti