Stare slovenske kuharske bukve, knjige

UrticaDioica  

član od: 20.2.2015

sporočila: 1

tema odprta - 20. feb 2015 14:33 | ogledi: 8.488 | odgovori: 21

Pozdravljeni,

sicer sem prebirala temo iz leta 2002, da nekateri zbirate stare slovenske kuharske knjige. Ker raziskujem za svoje diplomsko delo, me zanima, kakšne naslove imate, letnice, če ste mogoče iz mojega konca, da bi si to prekopirala?

 

Lp,

Sam

UrticaDioica

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

20. feb 2015 14:46

Namigni malo, katere letnice te zanimajo (ker za nekoga so stare bukve 1990, za drugega 1950, za tretjega je pa še Vodnik dokaj nov). Pa kje je tvoj konec tudi ne vemo.

Mimogrede, če boš pisala diplomo v slovenščini - prav je z mojega konca, ne iz mojega konca. 

Sonja

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

25. feb 2015 20:42

Nebi blo švoh, če nebi bli tolk pikolopvski. Sicer te teme o uporabi slovnice na forumu in popravljanju slovničnih napak v tujih postih smo imeli že velikrat in so se vedno končale s prepiri. Pa vseeno. joj, joj Sonja. Dekle je napisalo prvo sporočilo, pa jo takoj sesuješ, da se srutka tudi odpisati menda ne upa. 

 

UrticaDioica jaz imam eno še kar staro:

PREHRANA PO NOVIH ZDRAVSTVENIH NAČELIH Po spisih dr. med. M. Bircher-Benerja in po zbirki kuharskih zapisov g. Berte Brupbacher-Bicher v Zurihi priredila Štefanija Humek učiteljica gospodinstva, založila Jugoslovanska knjigarna v Ljubljani 1931.

 

Imam pa tudi eno prekopirano:

VARČNA KUHARICA Zbirka navodil za pripravo okusnih in tečnih jedil s skromnimi sredstvi. Za slabe in dobre čase sestavila Marija Remec, založila Jugoslovanska knjigarna v Ljubljani 1920

Če ti kaj prav pride, pa le napiši.

Matjaž

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. feb 2015 20:58

En del diplome je pač tudi pridobivanje virov in če še tega ne zna artikulirati, kaj potrebuje in kaj bi rade, srutka uboga pač ne bo diplomirala. Sicer pa - v čem si pa ti manj pikolopovski?

Sonja

bršljanka  

član od: 13.11.2011

sporočila: 82

26. feb 2015 14:39

UrticaDioica,

poiskala sem mojo najstarejšo kuharsko knjigo, to je:

 

Pavla Zakonjšek

PRAKTIČNA KUHARICA

III. izdaja; založba - Kmečka knjiga, februar 1952

 

Če jo imaš namen koristno uporabiti, ti jo podarim.

 

bršljanka

kalcicl  

član od: 10.7.2005

sporočila: 435

28. feb 2015 17:53

Oh kako mi nekatere stvari zadnje čase gredo na živce,komaj se zadržujem,da tudi jaz koga ne spravim v slabo voljo.Eni so tolk pametni no....Ah bom raje tiho,da ne bom dobila po piskru :)-upam,da sem vse pravilno zapisala

 

 

Sicer pa-lepa beseda lepo mesto najde in včasih se nepravilnost lahko popravi tudi na bolj  prijazen način.



kalcicl

 

 

Najstarejša kuharska knjiga,ki jo premore moja knjižnica je:

 

Praktična kuharica

Vlll.izdaja-leto 1956

Druga pa:S.M FELICITA KALINŠEK

SLOVENSKA KUHARICA

štirinajsta predelana izdaja

Cankarjeva založba (1963)

Sporočilo je spremenil(a) kalcicl dne 28. 2015 18:05

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

28. feb 2015 19:48

Moja najstarejša je iz leta okoli 19i30. Žal so platnice odpadle in ni več napisa. Druga je varčna kuharica izdana pred drugo vojno. Imam tudi slovensko-ameriško kuharico izdano l 1941 v New Yorku z nekaterimi angleškimi izrazi in merami v lončkih(cup), žlicah (spoon)...., naprej pa seveda kalinškova 1971, pa ivačičeva 1989, pa Kuharica sestre Vendeline, nekaj knjig Jamieja, 2 knjigi kuhunje Hotela Sacher in nekaj drobnih knjižic brez posebnih avtorjev.

LP, Saša

Mir in dobro!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. feb 2015 20:30

Nisi, kalcicl, vejice so levo stične, desno pa ne.

Od dneva, ko se je velika kopriva vpisala in odprla temo, je na stran ni več bilo. Očitno podatkov (kako si bo z njimi pomagala pri diplomi  mi sicer ni jasno, res ne, ampak, to je njen problem, pa morda komisije na zagovoru naloge, če že mentorja ne) ne potrebuje tako zelo. Me pa zelo zanima, kako bo navedla vire. Po moje bo komisija pokrepala od smeha, če bo navajala naše nadimke in zraven podatke o kuharskih bukvah.

Smetim , priznam. Ampak, ne morem, da ne bi.

rimljanka

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

1. mar 2015 8:46

Doma imam čisto originalno in prvo slovensko kuharico od Valentina Vodnika (1799) - Kuharske bukve. Žal, manjkajo platnice, kar kaže, da je bila dosti  v uporabi. Če te kaj zanima, lahko dobiš na vpogled pri meni doma.

Sweetie

bršljanka  

član od: 13.11.2011

sporočila: 82

1. mar 2015 14:44

Vauuu, Sweetie, čestitam!

 

Tej tvoji kuharici pa raje daj restavrirati platnice, saj se v kakšni knjigoveznici najbrž da, ali ne?

In dobro čuvaj to, po mojem videnju, redko knjigo. S tem mislim predvsem zaradi avtorja in letnice izdaje.

bršljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

2. mar 2015 8:21

Mislim, da je prva Vodnikova izdaja ZELO veliko vredna knjiga! Se pridružujem bršljanki. Vsekakor pa zasluži,  da se za vsake posege (vezava, platnice itd.) posvetuješ centrom za ohranjanje knjižničnega gradiva v Narodni in univerzitetni knjižnici (NUK) v Ljubljani. Spoštujem delo knjigovezcev, vendar se jih večina najbrž še ni srečala s tako dragocenimi kjigami, ki si zaslužijo posebno obravnavo - bi bilo škoda, da se poškoduje, pa čeprav z najboljšimi nameni.

 

 

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 02. 2015 08:27

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti