Neplačevanje za opravljeno delo

kozamurnik

sporočila: 2311

tema odprta - 15. sep 2014 20:39 | ogledi: 5.343 | odgovori: 6

V sorodstvu imamo primer ko je punca preko študenta delala v zasebnem hotelu ampak ji denarja po nekaj mesecih  še vedno niso  nakazali.

Vedno nov izgovor in sprenevedanje na eni strani in jeza in razočaranje na drugi.

Ker vem, da je takih primerov vse več, pa  ne le med študenti, tudi delavcem ne plačujejo, me zanima, kaj dekle sploh lahko stori ? Delovna inšpekcija ,  študentski servis ? Če  bosta sploh in kdaj ukrepala ali dosegla?

Ampak problem je drugje. Izkoriščanje v pravem pomenu besede.

Zanima me vaše mnenje o tem problemu in tudi kak nasvet ali osebne izkušnje.

Hvala vnaprej.

murnik

adelnana  

član od: 25.9.2008

sporočila: 24

15. sep 2014 20:52

Pred leti...uuu, ampak res preeed leti (več 15) je v takšnih primerih študenski servis nakazal denar študentu in so se pozneje oni ukvarjali z delodajalcem- neplačnikom. Zgleda zdaj ni več tega!?

Jaz imam tudi eno vprašanje glede dela. Delam v javnem zavodu. Pogodbo imam za eno leto, do 31.12.2014. Bila sem na bolniški od 6.9.2014- 14.9.2014. Danes sem pričela z delom in šefica me je seznanila, da mi je med tema datuma dala vmes proste delovni dni. Stvar je takšna, da dobimo za vsak mesec razpored kdaj in kako delam. Med datumom bolniške sem imela tri dneve dela prostih dni, katere pa sem preležala v postelji in enega od njih celo v bolnišnici. Menim, da je bolniški list uraden dokument, katerega ne moremo spreminjati in ga prekinjati. Zanima me vaše mnenje in izkušnje. Sama se počutim ukradeno za tri proste dneve, ki bi jih lahko preživela ZDRAVA s svojim otrokom, zdaj pa so mi jih vzeli, poleg tega pa moram en vikend celo vrnit, oz. zadelati, ker v našem zavodu menda med vikendi ne moremo koristiti bolniške....

Hvala za mnenja, lp, B

adelnana

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

15. sep 2014 21:58

kozamurnik, jaz bi kar naredila prijavo na delovno inšpekcijo, če bi bila na mestu punce, o kateri pišeš. Pa navesti je fajn tudi kakšne verodostojne priče in kakšno drugo dokazilo o tem, da je tam delala. Pa prijavo na FURS, pa na tržni inšpektorat... Morda pa tudi pred vsem tem lepo pisno, priporočeno s povratnico poslati opomin za plačilo in napisati, da se bo sicer obrnila na zgoraj navedene inšpekcijske službe in obvestila kakšne medije, kar zagotovo ne bo dobra reklama za hotelirja. Samo ne pustit vse skupaj, ker bo potem to le še ena zmaga pokvarjenih barab. Že to, da je študentski servis na njihov naslov poslal napotnico, govori o tem, da so bili v nekem stiku,  saj se ne dviga napotnic kar tako za hec.

Sem se spomnila zdaj, da je bila nedolgo tega po tv ena punca, ki ji niso plačali za trganje grozdja in je dekle lepo pogumno šlo v boj in seveda dobilo, kar ji pripada, z obrestmi vred.



Ognjič

Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 15. 2014 21:58

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

15. sep 2014 22:27

Najprej na študentski servis, oni imajo vzvode za pritisk. Opomini, opomin pred tožbo, tožba - običajno opomin pred tožbo zaleže. Meni se je kot študentu zgodilo isto, še en je delal z mano prek študenta; ko je bilo treba plačat, se je kolega vsal v usodo, jaz pa se nisem hotel in sem zadevo prijavil na servis - ko je delodajalec dobil grožnjo z vabilom na sodišče, so bili računi takoj plačani, do zadnjega tolarja.

Samo ne se vdat v usodo, treba se je borit, kot je rekla ognjička.

Drejček

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

15. sep 2014 23:44

Moja izkušnja pa je bila malo drugačna. Delodajalec je denar pravočasno in redno nakazoval študentskemu servisu, od tam pa sem dobila nakazilo skoraj vedno z zamudo. Dokler so le zamujali se niti nisem toliko obremenjevala, ko pa se je začelo dogajati, da nakazila nisem prejela, sem najprej stopila do delodajalca, ki je imel dokazilo, da je bil denar pravilno nakazan in je celo poklical na študentski servis, da bi zadevo razčistili. Seveda so mi potem takoj nakazali, naslednji mesec pa spet nič... Takrat sem na študentski servis poslala dopis, v katerem je jasno pisalo, da bom obvestila vse možne pristojne organe v kolikor mi ne bodo redno nakazovali denarja. Nikoli več nisem imela težav

Sandra_a

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. sep 2014 8:44

Najprej preveriti, kdo ni plačal. Nato pa prijava delovni inšpekciji in policiji. Tudi ovadba na policiji bi bila koristna.

Vendar je potrebno vedeti, da te bo nato delodajalec očrnil, da o posredovalcu dela ne izgubljam besed. Na to tudi računajo.

Ker se profesionalno ukvarjam s takimi primeri, vedno predlagam, da je najslabše ne prijaviti, ker potem trpi nekdo drug, ki ima mogoče manj poguma, sicer pa se kršitelji med seboj opogumljajo. Da se nikomur ni nič zgodilo.

Sicer se nanaša na pravice iz dela, vendar ne morem mimo ene najhujših pogodb, ki sem jih dobila v preverjanje na stopnicah nekega trgovskega centra. Zaposlovali so prodajalko. V pogodbi so napisali, da ima pravico do nadomestila za malico, vendar se ji odreka, ima pravico do regresa, pa se mu odreka, ima pravico do odmora, pa se mu odreka, pravico do minimalne plače, pa se ji odreka zaradi izračuna na podlagi prometa. Ves manko krije prodajalka, seveda brez popisov. Podjetje ima več trgovin s predvsem okrasnimi predmeti.

Pogodbe ni podpisala in je ostala brez službe, prej pa je bila cca 14 dni na delu brez plačila.

Osrečil me je napis, da so trgovino začasno zaprli zaradi pregleda.

Iz MDDSZ so povedali,da ne pomagajo tistim delodajalcem, ki so pravnomočno kaznovani. Drugi pa so deležni celo njihove pomoči in ponavljajočih zlorab. Ker jih brezposelni, ki računajo na maščevanje, nočejo prijaviti.

 

 

F r i n a

pikec99  

član od: 18.2.2013

sporočila: 20

18. sep 2014 13:20

frina je napisal/a:

Najprej preveriti, kdo ni plačal. Nato pa prijava delovni inšpekciji in policiji. Tudi ovadba na policiji bi bila koristna.

Vendar je potrebno vedeti, da te bo nato delodajalec očrnil, da o posredovalcu dela ne izgubljam besed. Na to tudi računajo.

Ker se profesionalno ukvarjam s takimi primeri, vedno predlagam, da je najslabše ne prijaviti, ker potem trpi nekdo drug, ki ima mogoče manj poguma, sicer pa se kršitelji med seboj opogumljajo. Da se nikomur ni nič zgodilo.

Sicer se nanaša na pravice iz dela, vendar ne morem mimo ene najhujših pogodb, ki sem jih dobila v preverjanje na stopnicah nekega trgovskega centra. Zaposlovali so prodajalko. V pogodbi so napisali, da ima pravico do nadomestila za malico, vendar se ji odreka, ima pravico do regresa, pa se mu odreka, ima pravico do odmora, pa se mu odreka, pravico do minimalne plače, pa se ji odreka zaradi izračuna na podlagi prometa. Ves manko krije prodajalka, seveda brez popisov. Podjetje ima prevajanje v več trgovin s predvsem okrasnimi predmeti.

Pogodbe ni podpisala in je ostala brez službe, prej pa je bila cca 14 dni na delu brez plačila.

Osrečil me je napis, da so trgovino začasno zaprli zaradi pregleda.

Iz MDDSZ so povedali,da ne pomagajo tistim delodajalcem, ki so pravnomočno kaznovani. Drugi pa so deležni celo njihove pomoči in ponavljajočih zlorab. Ker jih brezposelni, ki računajo na maščevanje, nočejo prijaviti.
F r i n a

Kak pokvarjen svet, žal je v sloveniji vse to praksa...



Kuharski majster



Sporočilo je spremenil(a) pikec99 dne 18. 2014 13:20

Sporočilo je spremenil(a) pikec99 dne 18. 2014 13:20

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti