Slivova marmelada.

bonny  

član od: 13.8.2014

sporočila: 3

tema odprta - 13. avg 2014 13:21 | ogledi: 5.851 | odgovori: 7

Pozdrav....

Ja vem o slivovi marmeladi je bilo že kar nekaj napisanega. Pa vendar me zanima kako pripravljate marmelado iz sliv ki ne gredo od pešk. V starem domačem sadovnjaku raste namreč taka vrsta in je bila uporabljena za žganje. Ker me pa žganje ne zanima (marmelada pa me) me zanima če ima kdo recept kako se jo da naresti brez da bi moral na začetku vsako koščico posebej obrezati.

 

Hvala.

 

p.s.

Počasi bodo začele zoreti...

bonny

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

13. avg 2014 13:33

Si ne predstavljam kako. Mogoče se jih da cele kuhat pa se potem nekaj naprej "čara".

Lopatka

bonny  

član od: 13.8.2014

sporočila: 3

13. avg 2014 13:47

Tudi sam nimam ideje.. Zato pa pišem tukaj. So pa te slive nekako srednje velikosti in sladke. Na tem koncu jim rečejo češpljevci. Odstranjevanje pešk je pa muka...

bonny

mojih6  

član od: 7.2.2013

sporočila: 71

13. avg 2014 14:03

Včasih smo vedno slive prebrali,odstranili repke dobro oprali in jih dali kuhat s koščicami.Po približno uri kuhanja oziroma,ko so se slive začele razkuhavati smo ji prepasirali čez cedilo in tako odstranili koščice in lupine.Nato pa smo jih znova kuhali z dodanim sladkorjem,tako dolgo da se je marmelada zgostila.Še vročo smo dali v kozarce dodali kanček domačega žganja in kozarce zaprli.Obrnili smo jih na pokrov zavili v odejo in ohladili.Takšno kuhanje je bilo zelo zamudno,pa še mešati je bilo potrebno,vendar je marmelada zdržala več let.

mojih6

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. avg 2014 14:15

Daj jih kuhat, morda bo meso potem šlo malo lažje od koščice. Morda bi jih bilo pametno zarezati (ne vem, koliko so velike), po obodu, 1x ali 2x. Nato v lonec doliješ toliko vode, da jo je za ene 4 prste in daš kuhat, večkrat premešaš, pustiš nekaj časa vreti (boš videla, kako se bodo obnašale). Pustiš, da se ohladijo do toplega in jih prepasiraš skozi kako cedilo (za solato, recimo), ki ima velike, a vseeno manjše luknjice od koščic. Pomagaš si s kuhalnico ali čim podobnim.

Kar ostane na cedilu, če je še vredno tega, spet malo zaliješ z vodo in prekuhaš ter ponoviš pasiranje. Oboje prepasirano potem združiš, dodaš sladkor, lahko kakšno skorjo cimeta, malo limoninega soka in skuhaš marmelado. Če ne marate lupin v marmeladi, še zmiksaš s paličnim mikserjem.

Vroče polniš v čiste kozarčke,......posatopek najbrž poznaš. Tako bi se dela lotila sama (kot se, recimo, pri drenu, robidajh, malinah).

rimljanka

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

13. avg 2014 14:22

Lansko leto je bilo prinas veliko sliv, zato ročno odstranjevanje koščic ni prišlo v upoštev. Sem pa v Mullerju kupila neko napravo, ki je podobna napravi za odstranjevanje češnjevih koščic, samo da ta slivo prereže  in porine kost. obnesla se je super. Glede na količino sliv, ki sem jih tako pripravila cena sprejemljiva.

marjanaj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. avg 2014 14:29

Če ne gredo od koščic, potem dvomim, da bo naprava učinkovita.

rimljanka

bonny  

član od: 13.8.2014

sporočila: 3

13. avg 2014 15:21

Zaenkrat je videti recept od "mojih6" še najbolj sprejemljiv. Itak je treba vsako češpljo vsaj toliko prerezati da vidiš če ima v njej kak črv gostijo...

bonny

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti