Marmelada za diabetike

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

tema odprta - 30. jul 2013 13:41 | ogledi: 8.850 | odgovori: 8

Že kar nekaj let delam za moža diabt. marmelado, namesto sladkorja sem dala fruktozo. Fruktozo bi rada zamenjala s kakšnim drugim sladilom pa sem v dilemi kaj uporabiti.

L.P.

mijamarija

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

30. jul 2013 14:01

Morda na osnovi stevie, SunStevia SugarSweet 1:2 ali 1:10 (http://www.vitalia.si/stevia-sunstevia-sugarsweet-1). Vendar te stvari niso ravno poceni.

Najprej probajte narediti majhno količino, da preverite, če vam okus ustreza.

trac

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

30. jul 2013 14:03

verjetno bi prišel v poštev tudi eritritol.

masters

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

30. jul 2013 14:12

Najprej pri možu preveri, katero sladilo ima po njegovem najmanj moteč okus. Če mu že čaj s stevio ne gre po grlu, potem je škoda marmelade. Če mu je všeč - super. Potem preveri še na embalaži, ali je primerno za kuhanje. To bi bilo v kratkem vse.... pa seveda upoštevaj, da je fruktoza tako kot navadni sladkor konzervans, ki bo potem v tvoji marmeladi manjkal. Pa da bo marmelada bolj redka, torej bo verjetno treba dodati nekaj z mnogo pektina (nezrelo jabolko, ribez, kutino..... ali pa želirno sredstvo v prahu).

Sonja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

30. jul 2013 18:39

v kalcku imajo prav pektin, mogoce naredis mini kozarcke za v zamrzovalnik

 

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. jul 2013 21:52

Če je sadje res zrelo in aromatično, zahteva čisto malo sladkorja (na 1 kg zrelih, aromatičnih marelic 2 do 3 žlice), dodaš še limonin sok, mariniraš čez noč, da se res razvije dober okus, kuhaš in dodaš želirno sredstvo po potrebi in vroče polniš v kozarce, ki jih imaš prej v vroči pečici (ali mokre naložiš v mikrovalovko za 4 minute), iz nje jemlješ še tople, zapreš takoj s pokrovčki, ki jih prevreš v okisani vodi. Bistveno je, da imaš majhne kozarčke, saj se marmelada potem, ko je odprta, pač prej pokavri kot izrazito sladkana.

Količina dodanega sladkorja je v mejah, dovoljenih diabetikom, saj ne pojedo po cel kozarec za zajtrk, a ne? Pri nas imamo diabetika z zgledno urejenim diabetesom, pa sploh ne uporablja umetnih sladil.

Po mojih izkušnjah tako maremlada ohrani najboljši okus, ki ga prav vsa umetna sladila izdatno pokvarijo. Edina reč, na katero je treba opozoriti, je, da je marmelade seveda bistveno manj, kot če jo delamo po klasičnem psotopku, ker seveda manjka volumen, ki ga prispeva sladkor.

rimljanka

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

31. jul 2013 9:01

Super!

Mislim da bom danes delala po rimljankinem načinu, ko bo marmelada gotova vam sporočim kako mi je uspela.

L.P.

mijamarija

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

31. jul 2013 9:15

Ampak diabetik mora popaziti tudi na to koliko z zlico marmelade poje sadja, ne samo sladkorja.

arosa  

član od: 24.4.2012

sporočila: 32

17. sep 2013 23:55

Ena žlička marmelade res ni tako škodljiva. Jaz imam mojo sladkorno kar dobro pod kontrolo. Če se kdaj kaj pregrešim, pa popazim pri naslednjem obroku. Ne pretiravam z nobeno hrano, jem pa skoraj vse. Samo majhne količine. Sladkor merim trikrat na dan pred obrokom. Če je več kot 6,5 vzamem tabletko, če je pa manj pa ne.

arosa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti