Marmelada ali džem iz malin

Lony247  

član od: 23.2.2012

sporočila: 38

tema odprta - 9. jul 2013 7:29 | ogledi: 18.854 | odgovori: 10

Lep pozdrav! Najprej se opravičujem, če je že kje podobna tema odprta. Vseeno bi prosila za nasvet. Doma imamo ogromno malin in sem že naredila približno 10l soka iz njih, sedaj pa bi rada naredila še marmelado ali džem. Ni mi jasno kako to narediti z malinami. Ko sem delala iz jagod sem jih preprosto zmiksala z paličnim mešalnikom, pri malinah pa to ne upam, saj sem nekje ujela, da tiste male pečke zagrenijo če jih zmiksaš oz. spasiraš. Lepo prosim za kakšen nasvet kako narediti dobro marmelado ali džem. hvala

Lony247

pehtranka  

član od: 9.10.2006

sporočila: 163

9. jul 2013 8:13

Predlagam, da maline dobro prekuhaš, da se pečke ločijo od "mesa". Nato pa "precediš" skozi tako gosto cedilo da bodo pečke ostale v njem, maline pa bodo stekle v posodo. V takih primerih jaz v cedilu sadje mešam z okroglo zajemalko. Ko so maline precejene pakuhaš naprej po postopku.

Jaz vsako sadje, ki ima pečke ravnam po tem postočku in je ok.

pehtranka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. jul 2013 8:44

Lony,

zagrenijo ne, so pa nekaterim malo tečne po ustih. Mene ne motijo, ampak drugim na ljubo malinovo marmelado vseeno prepasiram skozi gosto cedilko, tako, kot piše pethranka: najbolje se to naredi z zajemalko.

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. jul 2013 9:02

Še bolje s posebnim nastavkom ročnega mešalnika, vsaj moj ga ima, ta nastavek.

rimljanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. jul 2013 11:16

Ravno kuham malinovo marmelado - jaz še surove (pri malinah to ni problem) prepasiram skozi žičnato cedilo, pečke pa potem pustim da se še malo odtekajo na gazi (sem Gorenjka, pa sem varčna). Če imaš malin veliko, ti priporočam da skuhaš še varianto ko 1/4 mase zamenjaš s fileji pomaranče, taka marmelada je zares čudovitega okusa.

Lisa

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

9. jul 2013 11:23

Jaz maline najprej malo pohuham in jih potem spasiram, ker me peške motijo. Lisa, tvoja varianta s pomarančami je mamljiva, ravno sem spet nabrala maline, me pa zanima, ali bi bilo potrebno dodati želirno sredstvo, ali bi šlo tudi brez?

Sweetie

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. jul 2013 11:30

Mislim, da bi šlo težko brez pektina, saj bi bilo treba vse skupaj dolgo kuhati.

Lisa

Renat  

član od: 27.1.2012

sporočila: 85

9. jul 2013 21:06

Jaz sem lani malinovo marmelado kuhala skupaj z rdečim ribezom, razmerje je bilo približno 1kg ribeza in 2kg malin. Letos bo malin še malo več kot ribeza.

Maline (in ribez) praktično razpadejo in jih ni treba miksat. Peške so pa tudi meni moteče. Jaz sem najprej maline malo pokuhala, da so razpadle, potem pa maso pretlačila čez žičnato cedilo in ker mi je bilo vsakega mililitra škoda, sem na kozarec napela najlonko, nadevala z goščo in še to stisnila, tako da je bil odpadek res minimalen. Potem pa želirni sladkor in to je to.

Letos je malin še več kot lani, tako da morda poskusim še to idejo s pomarančami :)

Pa pomoje kaka variantaz rumčkom tudi ne bi bila slaba?

Renat

branka171

sporočila: 218

9. jul 2013 22:25

 



Vsak kozarček oplakni z rumom, ter malo pusti še v pokrovčku. Tudi marelično tako.

Ko mi je pred mnogimi leti mož prinesel domov multipraktik s 1001 nastavki, bi najraje vse pometala. Vmes je bila tudi centrifuga , ki se sedaj redno uporablja za sočenje malin, ribeza in robid. Odpada je zanemarljivo malo, samo koščice zacementirane po robu. Predtem pa maline pokuham z malo vode -1dl na kilo približno. Potem samo še pokuham z sladkorjem v razmerju 1,25 l soka 1/2 kg sladkorja in gelfiks 1:2.

branka171

Lony247  

član od: 23.2.2012

sporočila: 38

10. jul 2013 7:31

vsem hvala za odgovore, super ste! ker mož obožuje malinov džem ki ga kupim v lidlu sem reskirala in sem pustila peške notri, dodala sem želin in vse zmešala s celimi malinami, zelo dobro! ostal je kakšen košček cele maline, drugače sem jih pa samo s kuhalnico malo pomečkala in ko je prišel domov so se mu oči kar zasvetile in seveda manjka že polovico kozarčka :) hvala :)

Lony247

dolenc52  

član od: 2.1.2012

sporočila: 72

11. jul 2013 12:52

Pozdravljeni! Tudi jaz imam eno uprašanje ,dobila sem vedro polno ringloja rada bi skuhala marmelado ,pa ne najdem nobenga recepta. Prosila bi če ga ima katera ,če ga lahko napiše. Že naprej se zahvaljujem hvala.

 

dolenc52

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti