Katere slive so prave za marmelado?

Gordiana  

član od: 26.9.2012

sporočila: 5

tema odprta - 26. sep 2012 14:16 | ogledi: 11.242 | odgovori: 8

Pozdravljeni,

Dobila sem par dobrih receptov za pripravo slivove marmelade (v pečici), sedaj pa me zanima, katere slive so ''prave'' za pripravo marmelade. Dobila sem namreč ene precej debele jajčaste slive ter tiste male slive za katere vem, da so ok. Tiste debelejše pa me malo spravljajo v dvom ali so sploh primerne za pripravo mamrelade. Na tržnici so mi rekli, da se jim reče  ČEŠPONI :(  A ve morda kdo od vas, če se s temi lahko prav tako lahko pripravlja marmelado? Mislim, da malenkost kisnejo ob olupku in niso tako goste.

Upam, da mi bo kdo znal pomagat. :)

Hvala in lep pozdrav....

 

Gordiana

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

26. sep 2012 14:31

malo dlje jo moras kuhat da se zgosti, razen ce ne bos ugotovila da je tak malo bolj redek dzem se boljsi

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Gordiana  

član od: 26.9.2012

sporočila: 5

26. sep 2012 14:54

Bom pa res poskusila malo dlje kuhat. Saj ne, da bi rada čisto gost džem, bolj se bojim, da se bo zelo težko gostilo. Čeprav z kuhanjem bi se verjetno res moralo prej al slej zgostit.

Upam, da se tudi kislost malo izgubila. Sem mislila dat cca. 15 dag sladgorja na kg sliv ali mogoče malo več glede na to, da so malo bolj kisle..

Hvala za odgovor in pomoč  ....

Gordiana

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. sep 2012 15:06

Gordiana, glede na to, da boš delala džem v pečici ne bo problem z gostoto. Boš pač "pekla" kako uro več, ko je v originalnem receptu, dokler ne bo izparelo toliko vode in bo džem tako gost, kot ti je všeč.

Jaz recimo džem po tem receptu, pečem na pribl. 180 stopinj kake 4 ure in ne samo dve, kot je tam priporočeno. Mi je všeč zelo gost džem, seveda pa je tudi od samih "češp" odvisno, koliko so sočne. Sladkam pa kar "na oko", pribl 1 kg sladkorja na skoraj 5 kg fino zrelih in sladkih sliv (pač po svojem okusu).

Mojca

antilopa  

član od: 15.12.2010

sporočila: 1

26. sep 2012 18:54

Pozdravljena,

jaz najraje delam s tistimi malimi češpljami  ;-)  Letos sem marmelado delala z večjih sliv, ker češpelj nisem dobila in je malo bolj kisla in malo bolj redka ;-) Kar ste že napisali...

LP

antilopa

Gordiana  

član od: 26.9.2012

sporočila: 5

26. sep 2012 19:18

Ojej, sem se prav tega bala, da bo kisla. Vseeno pa upam, da ne bo preveč, ker sem nabavla 10 kg teh večjih sliv Bom pa upoštevala vaše nasvete in pustila v pečici več časa in spremljala kako se gosti. Zaenkrat bom probala iz 3kg, ostalo bom pa uporabila za kompote, nekaj bom zamrznila ter pripravila še kakšno biskvitno pecivo. Sem pa kar malo žalostna, ker sem si res želela pripravit dobro marmelado iz sliv in vsako leto jih ''zamudim''  ....


Res lepa hvala vsem...javim kako bo uspelo

 

 

Gordiana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. sep 2012 19:28

Gordiana, saj bo dobra, le malo več sladkorja boš dala, pa kaj. In počasi peci, naj ne bo v pekaču sadja preveč na debelo. Letos je ako ali tako kriza s pravimi slivami, ker je bila spomladi ob cvetenju pozeba. Dodaj malo cimeta, lahko palčko, pa občasno pomešaj, doda fino aromo.

rimljanka

Gordiana  

član od: 26.9.2012

sporočila: 5

27. sep 2012 9:03

Bom res probala dat več sladkorja oz. bom že dan prej ''modila'' v sladkorju, zjutraj pa dala v pečico. To s cimetom se mi zdi super za aromo. Včeraj sem poskusila pripravit kompot iz teh češponov in je bil res kar kisel .... No ja, se bom potrudla naredit kar se da dobro .

Hvala vam....

Gordiana

Gordiana  

član od: 26.9.2012

sporočila: 5

1. okt 2012 10:03

No, da vam sporočim kako je z mojo marmelado. Na srečo sem imela 4kg tistih malih sladkih in je marmelada ratala res odlična-mogoče sem dala malenkost premalo ruma vendar je tista prava marmelada, ki ima pravo aromo po slivah  Ta bo zmanjkala verjetno v šusu....

Včeraj pa sem se odločla, da naredim še iz 3kg češponov, da porabim (sem nabavla cel drev skoraj) in moram rečt, da glede gostote sploh ni bilo problema, ker mi je sok po 1 uri in 20 min popolnoma shlapel. Dala sem 20 dag sladkorja na kg sliv vendar sem ga na koncu morala še dodajati, ker je bila še kar kisla. Dodala sem še rum in s tem se je malo popravilo stanje. Sicer ni tako zelo dobra vendar rečmo, da bo šla v promet. Sigurno pa je boljša od tistih kupljenih v tgovini. Bom pa od sedaj delala samo iz tistih malih. Te večje so me kar malo razočarale.

Gordiana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti