Marmelada- kakšne marelice

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

tema odprta - 4. jul 2011 20:45 | ogledi: 11.626 | odgovori: 4

Povejte, kakšne marelice kupiti za dobro marmelado? Bolj kiselkaste ali osladno sladke? Sem poskusila na trgu tiste, ki jih reklamirajo kot izredno sladke, pa mi sploh niso všeč, osladne, niti lupinica ni kiselkasta.

 

Torej, kakšne so najboljše za marmelado in kdaj je sezona?

Isto vprašanje še za slive?

 

Hvala za odgovore.

lartep

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

4. jul 2011 20:48

Če boš kupila tiste manj zrele, bolj kiselkaste, se ti bo marmelada lepše zgostila, ker ima nezrelo sadje več pektina in lepše želira. Če ti je pa še okus kiselkasih boljši, pa itak ni dileme.

saša

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

5. jul 2011 12:30

Prave marelice za marmelado morajo biti po moje kiselkaste, drobne, nič kaj posebej sočne, včasih tudi od buje obtolčene in celo malo grintave - skoraj bi človek rekel neugledne in ko se nagneš nad košaro morajo omamno dišati po marelicah. Take marelice so doma na Vipavskem in se jih res že zelo zelo težko dobi (vsaj tiste prave stare marelice). Iz njih se marmelada hitro skuha, ker niso debele in zelo sočne. Marmelada tudi zelo lepo diši. Sezona pa je ravno sedaj - letos moroče kakšen teden do deset dni prej kot običajno.

tedyka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. jul 2011 12:34

tedyka je napisal/a:

Prave marelice za marmelado morajo biti po moje kiselkaste, drobne, nič kaj posebej sočne, včasih tudi od buje obtolčene in celo malo grintave - skoraj bi človek rekel neugledne in ko se nagneš nad košaro morajo omamno dišati po marelicah. Take marelice so doma na Vipavskem in se jih res že zelo zelo težko dobi (vsaj tiste prave stare marelice). Iz njih se marmelada hitro skuha, ker niso debele in zelo sočne. Marmelada tudi zelo lepo diši. Sezona pa je ravno sedaj - letos moroče kakšen teden do deset dni prej kot običajno.


tedyka

Se strinjam, take morajo biti, če jih le dobiš.

In take rastejo tudi v Vojvodini, občasno se jih na kateri od tržnic dobi. Plodovi so ne osončeni strani rdečkasti.

rimljanka

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

6. jul 2011 14:33

Moja tašča s Posavja pa kuha marmelado iz domačih marelic in sicer večina iz teh najbolj zrelih, ki že padejo z drevesa in so  najbolj sladke; pa je to zame najboljša in najokusnejša marmelada na svetu.

Lakica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti