Bananina marmelada

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

tema odprta - 3. jul 2011 11:15 | ogledi: 13.315 | odgovori: 13

Po tem receptu bom danes delala bananino marmelado:
http://www.kulinarika.net/recepti/2067/ozimnica/bananin

 

Zanima me ali moram marmelado shranjevati v hladilniku in kako dolgo je takšna maremalada OK?

Nameravam jo vročo naliti v kozarce in dobro zapreti. Uporabila bom tiste modre stekleničke od Fructal soka.

Bo to ok?

 

Prosim za pomoč, ker delam to prvič. Kakšen nasvet?

Al-Ni

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

3. jul 2011 12:39

Po moje jo boš iz stekleničk malo težje dobivala ven,sploh če bo bolj gosta.

jaz marmelado polnim v majhne kozarce že zaradi bolj širokega grla.Sicer pa mislim,da ne bi smelo biti nič narobe ,če jo daš v stekleničke

kriznana

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

3. jul 2011 12:52

Pa kaj je tebe zagrabila manija vlaganja? :)

Zanesljiv rok trajanja žal ne vem in tudi mene zanima.

Če misliva iste kozarčke, so to precej majhni in se bojim, da bo količina vroče marmelade premajhna, da bi jih res dobro pregrela. Na tvojem mestu bi jih dodatno grel. Verjetno bi jih naložil v lonec, zalil z vodo in zavrel.  Potem pa nalival vročo marmelado v vroč kozarec.

Pogledal sem tudi ta recept in se mi zdi kila sladkorja malo veliko. Sploh, če so tri kile banan mišljene skupaj z olupkom. Banane so že same zelo sladke. Si pomislila na kakšno drugo gostilo in ne želirni sladkor? Lahko uporabiš želatino ali baobab... če je gostilo sploh potrebno! (?) 

 

Sergej

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. jul 2011 13:14

Bananine marmelade nisem delala še nikoli, tako da o sami marmeladi in recpetu ne morem reči nič. Malo se mi zdi nenavadno, da ob obilici svežega sadja, ki je zdaj na razpolago, razmiljaš prav o bananini marmeladi - je pa res, da banane pri nas tako ali tako nimajo sezone. Malo eksotike pa paše kadarkoli.

Torej - nekaj splošnega o marmeladah: kozarce je treba, preden jih napolniš, sterilizirati; to lahko narediš tako, da jih dobro prevreš ali pa pregreješ v pečici. V vsakem primeru pa polni marmelado v še vroče kozarce. Ne pozabi sterilizirati tudi pokrovčkov! Jaz jih namočim v močan rum ali žganje, odvisno od marmelade, ampak ko tako marmelado odpreš, tudi zadiši po rumu ali žganju. Če te to moti, raje uporabi vrelo vodo.

Če je marmelada prava - se pravi gosta, potem jo boš zelo težko dobila iz modrih Fructalovih steklenišk, raje uporabi kozarce s čim širšim grlom. Če bo marmelada uspela, se pravi - če bo lepo gosta, da se bo dala mazati, potem je iz stekleničke zlepa ne boš dobila.

Glede gostila so ti pa že povedali. Želin vsebuje pektin in tudi konzervans. Želirni sladkorji so različni, tako da prej dobro preberi, kaj v sebujejo in kaj piše v navodilu o primerni količini. Če je marmelada dovolj kuhana, kozarci čisti in če pokrovčki tesnijo, ni razloga, da bi jo morala hraniti v hladilniku. Ko jo odpreš, je pa odvisno od trega, koliko sladkorja vsebuje in ali je dodan konzervans. Marmelade z malo sladkorja se potem, ko so odprte, na toplem hitro pokvarijo (bodisi zavrejo ali pa kar splesnijo), tako da naj bodo kar na hladnem.

Naj ti uspe, pa dober tek!

 

Sonja

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

3. jul 2011 19:59

hvala za vse nasvete :) Marmelada se že počasi ohlaja. Zenkrat je še bolj tekoča videt v kozarčkih. Imam pa pokrite z odejo;)

Pri marmeladi velja enako, da mora pokrovček noter potegnit?

 

 

Al-Ni

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. jul 2011 20:19

Kar pusti jih pokrite z odejo, da se počasi ohladijo. Topla je vsaka marmelada tekoča, ko bo hladna, se bo pa tudi strdila, kolikor se pač bo. Pokrovčke malo potegne noter, ja (če seveda uporabiš tiste mehkejše tanke, pri debelejših z navojem so to praktično ne vidi).

Sonja

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

3. jul 2011 20:33

Hvaka Sonja;)

Sem čista začetnica in sem se letos prvič lotila vsega tega. Imam veliko veselja, ampak zelo malo znanja...zato pa sem tako tečna tukaj...:(

Al-Ni

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

3. jul 2011 20:56

Jaz sem že delala bananino marmelado pa je nismo pojedli, nam ni bila preveč všeč.

Tam v temi o kosmuljah si napisala, da vam marmelada ne gre.

 

katti

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

4. jul 2011 10:23

Jaz velikokrat kuham marmeladke, ker so mi domače (kakršnekoli) najboljše. Najbolj dobra od vseh pa mi je iz domačih breskvic, kateri dodam malo banane. Njam.

Lopatka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jul 2011 10:46

Ja, seveda mora vpotegniti pokrovčke, to velja za VSE shranke, ker to pač pomeni, da v notranjosti steklene embalaže nastane podtlak.

rimljanka

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

9. jul 2011 12:43

Hvala za vse nasvete kot zmeraj. Marmelada je pa ODLIČNA!!!

Al-Ni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti