Nenevadna jed

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

tema odprta - 1. mar 2011 10:34 | ogledi: 9.888 | odgovori: 20

Glede na to, da je kulinarika portal, ki obravnava v glavnem kulinarične teme, se mi zdi zanimivo podeliti z ostalimi uporabniki/obiskovalci odkritje do sedaj meni (in verjetno še mnogim) neznane jedi. Gre za surovo sveže sesekljano svinjsko meso z največ 35% sveže slanine, običajno začinjeno s soljo in poprom, vendar lahko vsebuje tudi druge dodatke (čebulo, česen, ...). V tej obliki sveže sesekljano svinjsko meso uživajo v Nemčiji, nemci mu pravijo mett. Seveda kot sestavina številnih jedi, sesekljano svinjsko meso ni nič novega, novo pa je zame to, da ga uživajo v surovi obliki. Do sedaj sem mislil, da se rdeče meso uživa surovo le v obliki tatarca ...

V slovenščini za mett nimamo prevoda, kar je najbrž posledica dejstva, da ga pri nas ne jemo. Običajno ga servirajo v obliki namaza na polovici prerezane sveže žemlje in zraven pijejo pivo.

Tukaj je še link iz Wikipedije: http://en.wikipedia.org/wiki/Mett

Miroslav Vulović

Temo je spremenil(a) sarabande dne 1. mar 2011 10:37

 

Temo je spremenil(a) sarabande dne 1. mar 2011 10:38

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

1. mar 2011 10:45

Surovo se je tudi v obliki karpača, pa še kak recept ki se ga ne spomnim, pa tudi steaki, pečenke so v bistvu tudi napol surovi. Zanimivo je meni predvsem to, da se uporablja svinina, kar meni ne diši ravno. Čeprav čevapčičev veliko ljudi poje surovih veliko, kolikor sem prebral je pa kar identična masa kot se pri nas uporablja za neke univerzalne čevapčiče.

Mene ne mika kaj preveč.

Commis débarrasseur

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. mar 2011 11:01

Zanimivo, sarabande, čeprav priznam, da imam v glavi neko zavoro, da bi jedla surovo svinjsko meso, četudi še tako izdatno začinjeno. Čeprav je po drugi strani res, da maso za čevapčiče (ali pa že narejene kupljene čevapčiče) je surov brez problemov.

Mamamia

mamamia

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

1. mar 2011 11:07

Giovedina mi je bližje tako po okusu , teksturi in vonju ,da se jo jo je surovo. Kot karpačo ali tatarski biftek seveda, nimam težav z surovimi ribami, školjkami in še kaj bi se verjetno našlo. Je pa vse stvar navade , jasno in okusa posameznika. lp hedonist

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

1. mar 2011 11:19

mamamia je napisal/a:

Čeprav je po drugi strani res, da maso za čevapčiče (ali pa že narejene kupljene čevapčiče) je surov brez problemov.

Mamamia
mamamia

Jaz sem bila tudi vedno (in sem še) glavni pokuševalec mase za domače pečenice , ki je zelo podobna zadeva kot tale Mett. Res pa, da si je še nikoli nisem poskusila na debelo namazat na kos kruha

Blanchy

Tarja83  

član od: 17.11.2006

sporočila: 273

1. mar 2011 11:19

Ja imajo navado iz Mett-a narediti obliko ježa in za bodice uporabijo čebulo. Ravno sem se o tem pogovarjala s teto, ki je iz Nemčije. Gre pa le za bolj grobo mleto meso, kot pa je pri nas za biftek.... Tarja83

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

1. mar 2011 13:00

Morda današnja svinjina ni več tako pogosto okužena s paraziti, kot nekoč, a mi vseeno ne potegne surova. Že govedina mi ne paše več, jejej, kaj dela emšo.

sarabande, si jo že poskusil tako pripravljeno?

(upam, da se je sarabande le zatipkal v naslovu )

lp

mzm

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

1. mar 2011 13:56

mišzmoke, hvala za opozorilo: seveda sem se v naslovu zatipkal. Ne, metta še nisem poskusil. Sem pa na omenjeno jed naletel v neki knjigi o zgodovini piva, kjer je bila omenjena neka minhenska pivnica, ki je menda znana po tem, da mett ponuja kot prigrizek k odličnem pivu, ki ga varijo. Ga bom pa zagotovo poskusil, če me pot kdaj zanese v Minhen. Če je svinjina sveža in v vseh drugih pogledih neoporečna, ne vidim razloga, da ne bi bila tudi surova užitna. Kot govedina v tatarcu.

Miroslav Vulović

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2011 14:05

Konec koncev so salame surove, pršut tudi, pa še marsikaj......pa nimamo nobenih zavor, a ne?

rimljanka

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

1. mar 2011 14:17

Samo, ker svinjina vsebuje več vode, se bakterije rajši naselijo tam, kot v govedini. V suhih mesninah je pa vsebnost vode tako nizka, da bakterije (vsaj večina) nimajo ravno optimalnih razmer za razmnoževanje...

peter

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2011 14:44

Ja, seveda, ibiza, ampak, saj ne bomo jedli pokvarjenega mesa no, pri zdajšnjih hladilnih itd možnostih.......

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti