Marmelada

simpatija  

član od: 4.7.2009

sporočila: 135

tema odprta - 15. sep 2010 20:00 | ogledi: 8.192 | odgovori: 9

Rabim pomoč. Včeraj sem kuhala marmelado, vendar mi ni najbolje uspela. zanima me kako bi bilo če bi jo še enkrat zavrela in dodala želin, ker je prepredka. kuhala sem jo samo s sladkorjem in na koncu sem dodala sok dveh limon. ima katera še takšnje izkušnje.naj povem da sem jo naredila iz 15 kg sliv in 5 kg sladkorja. ko sem jo danes probala je sladka samo preredka oziroma se razleze.

simpatija

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

15. sep 2010 20:08

Zadevo še pokuhaj. Sicer z želinom nimam izkušenj, ampak se mi zdi, da ne moreš falit. Na temo slivove marmelade je sicer odprtih kar nekaj tem.

peter

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. sep 2010 20:14

Dokuhaj, ja. Po moje si jo samo premalo časa kuhala. Kuhaj jo v treh rundah, pa vsako močno mešaj, da se bo sprostilo čimveč pare in se bo zgostila. Tako boš prej gotova (čeprav se čudno sliši), ker tako lažje mešaš in marmelada odda več vode. Po moje ne bo treba dodajati želina.

Limonin sok bi morala dodati skupaj s sladkorjem, da bi pomagal pri želiranju, saj pospešuje delovanje pektina.

Zanesljivo ti bo uspelo.

rimljanka

bibyzan  

član od: 27.10.2009

sporočila: 2

16. sep 2010 8:46

Se bom navezala kr na to temo. Kuhala sem slivovo marmelado. Vrela mi je 1,5 ure. Potem sem ddodala vanili sladkor, 1 kg želirnega sladkorja in 1 kg navadnega. Na koncu še malo ruma-recimo 1 dcl. Hotela sem naredit fino ne preveč sladko, marmelada nam je res všeč(drugič dodam malo več ruma). Sedaj me je začelo skrbet, da mi bo zavrela, ker je premalo cukra. Ko sem napolnila kozarce sem ji obrnala narobe in pokrila z deko, tako so bili pokriti, dokler se niso ohladili. Kaj naj naredim:naj pustim ali naj vse še enkrat v lonec in dodam cuker, nekje sem brala, da se v kozarec da šnops in se potem z vžigalico prižge. To je menda konzervans, ali se motim? Kaj bi naredili na mojem mestu, ker marmelade je res veliko in bi jo radi jedli)) bibyzan

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

16. sep 2010 9:04

Jaz pa sem jo dala kar v pečico v globoki pekač.Res, da se je kuhalala cca štiri ure, sem pa v tem času marsilaj naredila(občasno pomešala). Ko je sparela voda sem z parimi žlicami sladkorja zmešala želin, ter ga pomešala v marmalado. dididala

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. sep 2010 9:54

Sladkor ni zagotovilo, da ne bo zavrela, enako velja tudi obratno, če nismo dodali sladkorja, ni nujno, da marmelada zavre. Večja količlina sladkorja samo zmanjša možnost, da bi marmelada zavrela. V ozadju so bakterije (in lahko tudi glive), ki povzroče kvarjenje, tega pa ni, če jih v maremladi v živi obliki ni več, ker smo jo zadosti prekuhali, med polnenjem pa niso prišle vanjo in/ali velika količina sladkorja (naravno prisotnega in/ali umetno dodanega), ki prepreči razmnoževanje bakterij.

rimljanka

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

16. sep 2010 10:01

Se še jaz prištulim na to temo z enim vprašanjem. danes bom pekla slivovo marmelado v pečici. Pa me zanima, če dam na ventilacijsko varijanto, ali je bolje, da vwseeno dam samo en pleh, ali lahko dam dva ali tri plehe hkrati? Ima kdo kake izkušnje? Hvala. Sicer imam izkušnje z venitlacijsko pečico, vendar nikoli ne pečem več stvari hkrati, ker se mi zdi, da se ne speče vse enako lepo. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

simpatija  

član od: 4.7.2009

sporočila: 135

16. sep 2010 14:56

punce. najlepša hvala se bom kar lotila zadeve in jo še enkrat pokuhala. zelio ste mi pomagale.

simpatija

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

16. sep 2010 20:53

Jaz sem dala dva pleha v zamiku brez ventilatorja dididala

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

16. sep 2010 21:02

Lahko dodaš želin ,vročo daš v kozarce in zapreš.Nekaj časa lahko stojijo obrnjeni narobe Če pokrovčki dobro primejo,se ne bo pokvarila.Letos sem dobila 2 kozarčka figove marmelade brez sladkorja,samo vanilij in malo ruma za okus.Gospa dela marmelade v glavnem brez sladkorja,vendar obvezno pastelizira.Seveda mora bit sadje dovolj zrelo in sladko.Pa veliko uspeha pri kuhanju marmelade,za letos sem verjetno gotova z marmeladami.Lep pozdrav medenko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti