Marmeladna 'omakca'

teja-kit.  

član od: 11.8.2006

sporočila: 183

tema odprta - 1. sep 2009 9:47 | ogledi: 3.021 | odgovori: 6

Pozdrav!

Včeraj sem kuhala 2 vrsti marmelade - eno iz grozdja in drugo iz robidnic (+ malo črne čokolade, kot sem zasledila v receptu). Pri obeh sem uporabljala želirni sladkor, grozdni pa dodala kar nekaj agar agar-ja kot želirno sredstvo.Pa sem dobila sadne omakce, ki se jih da jesti/piti po slamici in ni varjante, da bi stali na kruhu ali palačinkah; Okus je super in če bi prav pogosti jedli šmorn ali kaj podobnega, bi se jih tako dalo porabit, ampak ga ne, poleg tega pa nimam nobene druge 'trde' marmelade, ki si jo zjutraj namažem na toast.

Kaj lahko naredim?

Sem že brala tukaj gor, da bi se dalo 'popraviti' s sladkorjem, ampak ta ideja mi ni niti malo všeč, saj se sladkorja na sploh precej izogibam. Je to v redu, če še enkrat prekuham in že vsemu kar je sedaj notri dodam še želin? Je varjanta, da naredim to tudi z želatino, kot jo uporabljam pri kremah za torte? Samo spet ne vem, kakšna bi bila prava količina, da ne bi ven dobila žele kock...

Še kakšna druga ideja?

Hvala za pomoč!

Teja

teja-kit.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

1. sep 2009 9:54

Jaz bi to popravila kar tako, da bi vse lepo počasi segrevala in dodala želin 1 : 2 po navodilu na vrečki. Ognjič

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

1. sep 2009 11:26

Sotrpinka teja-kit. Si me prehitela z identičnim vprašanjem. Skoraj isto, grozdna marmelada z dodatkom robidnic, sladkor in želirno sredstvo, okus super, stanje tekoče. Torej zakaj je ostalo tekoče? Ker ni v marmeladi ostalo lupine in koščic? Kaj v zvezi s kislino? --- Glede marmelade iz robidnic in čokolade. Jaz sem bil kar malo razočaran nad okusom. Ko smo pa po kakšnem letu zopet odprli glažek, je to postala prvovrstna marmelada. Zgleda, da ta marmelada potrebuje kar nekaj časa, da se "uleži". lp Vlado

Majaaa  

član od: 21.8.2009

sporočila: 29

1. sep 2009 15:40

Je možno, da marmelade niste kuhali dovolj dolgo? Jaz bi na tvojem mestu počakala dan ali dva, morda se bo marmelada v tem času kaj zgostila. V nasprotnem primeru bi pa marmelado še enkrat segrela in dodala želatino/agar kot je bilo že zgoraj omenjeno. Drugače pa jaz vedno dodam nekaj limoninega soka, ki tudi prepreči spremembo barve marmelade... Veliko uspehov! ;) Majaaa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. sep 2009 16:51

Drži se navodil Ognjič. Vsekakor je pektin boljša izbira od agarja. Obema primešaj še limonin sok, robidova bo zanj sploh hvaležna 8bo dosti boljšega okusa).

Je pa tudi res, da marmelade, ki imajo neobičajne dodatke, razvijejo polni okus šele s časom. Poglejte, tudi čatniji morajo zoreti nekaj mesecev, da dobijo značilen okus.

rimljanka - zasebno mnenje

mai  

član od: 2.3.2007

sporočila: 447

1. sep 2009 17:08

Pozdrav! Sama sem tudi letos pripravljala marmelado iz robidnic s čokolado, po receptu s Kulinarike. Marmelada je odlična, kot lani. Po istem receptu jo je delala soseda in rezultat, tako kot pri tebi, Teja-kit. Ni mi jasno, ker sva obe uporabljali iste sestavine, delali po istem receptu, moja je normalno gosta, njena pa tekoča. jana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. sep 2009 17:37

mai, seveda je jasno: robide imajo različno količino vode, posode so različno velike, mešate različno intenzivno in dolgo,.......pa se nabere razlogov.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti