Sok in marmelada

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

tema odprta - 18. jun 2009 6:39 | ogledi: 9.177 | odgovori: 15

Nekje sem zasledila, da sestavine za sok lahko uporabiš še za marmelado. Torej dvojna korist iz istega sadja. Kakšna je potem kvaliteta marmelade? Imam borovnice in ribez. Hvala za prijazne odgovore in lep dan.

Mic

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. jun 2009 6:53

Tole si pa malo čudno napisala. Misliš takole. Sadje z dodatkom vode (recimo 2dl na 1 kg sadja) skuhaš, odcediš, pa ne povsem do suhega. Sok sladkaš in skuhaš posebej, dobiš sirup za redčenje z vodo. Preostanek sadja pa sladkaš in skuhaš kot marmelado. Se obnese pri borovnicah in črnema ribezu ali mešanici črnega in rdečega (ta ima sicer velike peške, ki marsikoga motijo). Omenila sem samo sadje, ki ga imaš. Rdeč ribez po tem postopku ni OK, ker ves sok res odteče, ostanejo samo lupine jagod in peške. V tem primeru bi jaz v del soka dala surove jagode in skupaj skuhala v marmelado, lahko pa tudi delu dodaš cimet (palčke, kak klinček,...) in skuhaš shranek, ki ga uporabiš namesto brusnic. Postrežeš k mesu. Je zelo aromatično in dobro.

Rdeč ribez ima veliko pektina in dobro želira. Zato je ob pripravi soka obvezen dodatek vode, sicer je po mesecu ali dveh ves sok v steklenicah želiran.

Moda lahko del (recimo 20%) sadja dodaš svežega). Vsekakor se meni zdi takjšna marmelada iz črnega ribeza zelo dobra, iz borovnic je še nisem delala, bi ji pa dodala del svežih.

Pogosto pa ostanek sadja sladkam, dam v primrno posodo in naredim kis. Iz robidnic, malin, trudi ribeza je odličen. Res ga naredim v majhnih količinah, običajno uporabim 1,5 l plastenke, ki jih napolnim do 3/5 in zaprem z gazo. Na toplem pustim toliko časa, da nastane kis.

rimljanka - zasebno mnenje

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

18. jun 2009 8:41

rimljanka je napisal/a:

 

Pogosto pa ostanek sadja sladkam, dam v primrno posodo in naredim kis. Iz robidnic, malin, trudi ribeza je odličen. Res ga naredim v majhnih količinah, običajno uporabim 1,5 l plastenke, ki jih napolnim do 3/5 in zaprem z gazo. Na toplem pustim toliko časa, da nastane kis.

rimljanka - zasebno mnenje

Če prav razumem, recimo rdeči ribez, ki ga jaz za marmelado vedno spasiram, posladkam (ostanke) in dam v plastenko? Dobra ideja!

Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. jun 2009 12:22

Ja, seveda, pa doliješ vode, po občutku. Meni uspe. Kis je res dober. Najboljši se mi je zdel tisti iz japonskih kutin, po kaplicah smo ga popili...... Morda ka takim ostankom dodaš nekja svežega, na roke pretlačenega, pa po možnosti neopranega (ker je domač, predvidevam), da bodo gor zanesljivo prave glive in bakterije za alkoholno in ocetnokislinsko vrenje. Veliko uspeha in poročaj.

rimljanka - zasebno mnenje

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

18. jun 2009 16:48

Ok, fino, bosta kemija in biologija delala z roko v roki

Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. jun 2009 17:41

Kot vedno, Atina, kot vedno.

rimljanka - zasebno mnenje

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

18. jun 2009 22:33

Ja, pri nas že od nekdaj kuhamo ribezov sok s sladkorjem v parnem sokovniku. "Lupine", ki ostanejo, pa spasiramo za marmelado in ev. še malo dosladkamo. Je precej kisla in čvrsta, ampak zelo osvežilna, sploh za kake sladkarije. Podobno naredimo tudi z malinami.

Kar ostane po pasiranju, pa v manjših kepah zamrznemo in pozimi skuhamo za "čaj". Kaj hočemo, porabimo vse - smo pač Gorenjke...

Nasja

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

19. jun 2009 5:41

Zahvaljujem se za raznolike uporabne ideje. Super ste. Mic

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. jun 2009 6:11

Mic, poročaj, kaj si naredila in kako se je obneslo, povratne informacije so vedno dobrodošle.

rimljanka - zasebno mnenje

moniq  

član od: 21.1.2008

sporočila: 32

19. jun 2009 16:32

Mi smo lani v sokovniku najprej skuhali višnjev sok, iz ostanka višenj pa naredili marmelado - super. Letos soka nismo kuhali, pač pa želeli iz višenj narediti samo marmelado, pa se sploh ni strdila. Tako, da letos nimamo ne soka in ne marmelade ampak nekaj vmes- npr. višnjev preliv za sladoled. moniq Sporočilo je spremenil(a) moniq dne 19. 2009 16:32

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

20. jun 2009 6:50

jA, zaenkrat je tako: iz ribeza sem naredila sok (sirup),ostanki pa še čakajo na končno pot (kis). Tisto idejo s čajem bom tudi preizkusila, vendar mase ne bom shranjevala, ker nimam dovolj prostora v zmrzovalniku. Iz borovnic sem naredila zaenkrat samo marmelado. Nekje sem prebrala, da pri borovničevi marmeladi lahko goljufaš, tako da borovnicam dodaš nekaj breskev. Pri tem okus po borovnicah ostane, kvantiteta se pa poveča. Jaz naredim tako zaradi dragocenosti borovnic. Naslednjo rundo bom najprej naredila sok in uporabila ostanke z dodatkom celih borovnic, ker želim imeti tudi dobro marmelado. No,tako sem se okoristila z vašimi dragocenimi izkušnjami, za katere se vam še enkrat zahvaljujem. Lep dan. Mic

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti