Vegeta, jušne kocke

neznan uporabnik

tema odprta - 11. feb 2003 8:14 | ogledi: 10.634 | odgovori: 48

Kakšno mnenje imate o vegeti in jušnih kockah, ki jih pri večini receptov

zahtevajo navodila. Ali tako ne postanejo jedi vedno z istim okusom.

Vprašanje je tudi ali so ti dodatki sploh zdravi za uživanje?

frfra

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

11. feb 2003 8:19

Hojla! Kar se okusa tiče vegeta in razne kockice v zmernih količinah izboljšajo okus jedem, poslabšajo pa zdravje ljudem. Moj mož je imel navado, da si je na vsako jed še dodatno potrosil vegeto. Sedaj sem ga tega odvadila. Poznam pa ljudi, ki dajo na zeleno solato namesto soli kar vegeto. Spela

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

11. feb 2003 8:26

Tudi pri nas jo, zlasti mož, pogosto uporablja. Vegeto mislim. Se strinjam, da ni preveč zdravo. Ali ima kdo recept za domačo vegeto? Mislim za mešanico domačih zelišč z malo morske soli ali nekaj podobnega? Zelo bi bila hvaležna

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

11. feb 2003 8:29

Jaz namesto kock, Vegete in ostalih podobnih začimbnih dodatkov uporabljam svaža in posušena zelišča, tudi zeliščno sol, ki ravno tako izboljšajo okus jedem, pri tem pa ne škodujejo zdravju.

Alenka


Sporočilo je spremenil(a) Alenka Š dne 14. 2012 14:01

Milojka  

član od: 14.10.2002

sporočila: 48

11. feb 2003 8:30

Popolnoma se strinjam, vse ima enak okus. Zato jaz ne uporabljam ne vegete ne začinke ...... Uporabljam samo knorovo kocko za milijonsko juho. lp

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

11. feb 2003 10:48

Zelo proti. Pa ne zaradi zdravja. Tu predsodkov nimam. Ne vem, zakaj bi moral v hrano dajati posušeno zelenjavo zmešano s soljo, če pa je na trgu toliko sveže zelenjave skozi celo leto. Pa tudi doma posušena zelenjava, ki se počasi suši, ima boljši okus. Je pa res, da se včasih kakšna jed ponesreči in nima okusa po ničemer (zmanjkuje pa časa). Takrat jed lahko izboljšamo ter dodamo vegeto. In jed ima okus vsaj po vegeti. lp

Drejči  

član od: 28.11.2002

sporočila: 68

11. feb 2003 12:48

Meni je zelo všeč " 7 Krauten Salz " , to je mešanica zelišč in soli. Ja Vlado , s tabo se strinjam glede sveže zelenjave, samo v naglici, v kateri moram kar naprej kuhat ,vedno nimam časa pripravljat zelenjave in si pač pomagam s suhimi stvarmi. Doma imam vrt in čez poletje sem si pripravila krasne kocke, ki mi sedaj pridejo zelo prav. Zmiksala oz. bolj zmlela sem korenček, zeleno in peteršilj ; vse skupaj sem dala v pekač, kar precej potlačila in nato narezala na kocke. Dala sem v zmrzovalnik, ko je zmrznilo, sem kocke do konca narezala in jih spakirala v vrečke. Sedaj jih dodam juham, omakam... skratka, pridejo mi zelo prav. Enako sem naredila tudi s papriko in paradižnikom, to sem pa prepražila in nato s paličnim mešalnikom zdrobila. Postopek naprej je pa isti.

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

12. feb 2003 19:04

Na to temo smo se pa že pošteno razpisali pred letom ali dvema. Če vas zanima, kaj smo takrat ugotovili in razglabljali, malo pobrskajte po forumu lp, maja

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

12. feb 2003 21:19

Tortica, recept za domačo vegeto je preprost. Vzameš različno vrtno zelenjavo (peteršiljevo listje in korenina, korenček, listje zelene in korenina, česen ipd.) in jo zmelješ, mi jo kar zmiksamo v multipraktiku. Nato jo dobro zmešaš s soljo. Meni so rekli v razmerju 1:1, vendar zmiksana zelena masa je mokra in težka, zato vseeno dam malo manj soli. Naložiš jo v kozarce in zapreš, pri tem tesnenje kozarcev ni važno, saj ni pasterizirano. Včasih sem delala litrske kozarce, danes raje manjše. Hranim jih v shrambi, odprti kozarček za vsakodnevno rabo pa v hladilniku (pri kuhanju upoštevaš dodano sol!). Drži do naslednjega leta in še dalj. No, enkrat se mi je tudi pokvarila, to je bilo takrat, ko sem preizkušala, kako daleč lahko grem z odvzemanjem soli. Sol je tista, ki konzervira...seveda.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

13. feb 2003 7:14

v vseh dodatkih jedem (vegeta,evo,knor itd..) so natrosili posebne snovi, ki povzročajo, da čutilo (jezik) nevemkolikokrat bolj zazna posamezen okus.Mislim, da se ta reč imenuje glutaminat, nisem pa čisto prepričan.To svinjarijo dodajo tudi v vse izdelke,hrenovke,salame,paštete itd..da tako prikrijejo vso ostalo svinjarijo, ki jo zmečejo notri, ljudje pa potem govorijo, joj kako je dobro, v bistvu pa gre za LAŽNI učinek. Skratka, to je goljufiva reč in ni naravna zadeva in celo škodljiva.Zato pa pravite, da ima potem vse enak okus....domače vegete se sploh ne da naredit, ker ne bo imela tega GOLJUFIVEGA učinka, saj navadna sol tega okusa ne PRIČARA....v trgovinah se lahko kupi posebna sol polna tega GLUTAMINATA in se imenuje AJI-SHIJO....ne priporočam da jo kupujete..........torej, če bi radi goljufivo hrano, goljufivo uživanje pri jedi kupite vegeto, ali AJI-SHIJO....če bi radi nekaj časa lažno živeli, pa pokadite eno smotko KONOPLJE...v bistvu gre za lažno življenje....sicer pa izvolite, kakor komu paše.... Herman Teron

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti