Kisanje repe

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

tema odprta - 20. okt 2008 15:51 | ogledi: 91.477 | odgovori: 48

Prosim za nasvet, kako kisati repo, da mi nebi porjavela in ratala mehka? Že dve leti sem jo zmetala stran, lani jo sploh nisem kisala. Letos bi jo pa spet pa ne vem kaj delam narobe. Repo omijem, olupim, naribam, solim 1 procent na težo, dam v posodo , potlačim do vode in obtežim. Pa mi ne rata. Kako pa se kisa cela repa?

tutifruti

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

21. okt 2008 7:52

Ali mi res nihče ne zna svetovati? tutifruti

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

21. okt 2008 8:04

No, jaz jo delam tako. Repo olupim in naribam. Nato posebej segrejem vodo, ki jo posolim. Mere ne vem napisati, ker vedno delam po občutku. Nato devam v večjo posodo repo, jo pritisnem, vendar ne premočno in zalijem z malo osoljene tople vode. To nadaljujem, dokler ne porabim vse repe.Na vrhu pa dam vedno kos belega kruha, ki ga po 24 urah vržem stran. To pa zato, ker se prej začne proses kisanja iz kvasovk iz kruha. Pritiskati pa ne smeš preveč, ker se potem, ko se kisa, vse dvigne in če je polna posoda, bo šlo čez rob. Nikoli pa repe ne obtežim, to delam pri zelju.Vmes pa dodam kašno zrno popra, lovorja in tanjše koreninice hrena(da je bolj bela, je rekla moja že zdavnaj pokojna babica)

Posodo z repo pustim kakšen teden v kuhinji na toplem, nato jo malo poskusim. Če se mi zdi zadosti kisla, jo pa prepakiram v steklenice za vlaganje in odnesem v klet. Če ne, pa še kakšen dan ali dva počakam.Tako mi zdrži celo leto. Še zdaj sem našla v kleti 2 lanski steklenici kisle repe, ki pa jo porabim jutri. Sem jo odprla in je še dobra.

Ko smo še pri babici kvasili repo, smo jo v kad po enakem postopku. Repa namreč ne izpusti toliko vode kot zelje, zato voda.

Kyara

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

7. dec 2008 18:21

Danes smo odprli prvi kozarec kisle repe. Repo smo namreč naribali, osolili in močno natlačili v kozarce za vlaganje. Po štirih tednih pa smo kozarec odprli. Repa je odličnega vonja in okusa, ter snežno bele barve. Nikoli več ribanja v čebre. Drugo leto gre v kozarce tudi zelje. lep dan želim marjanaj

toppy  

član od: 10.12.2007

sporočila: 282

7. dec 2008 18:27

marjanaj nam prosim zaupaš koliko soli in če dodaš kaj vode. toppy

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

7. dec 2008 19:11

Zanimivo... posebej za repo, ker gre za manjšo količino, za zelje si pa res ne predstavljam koliko kozarcev bi rabila... špelči

prozman  

član od: 17.7.2008

sporočila: 77

17. sep 2009 12:49

Tudi mene zanima, če ju potrebno pri kisanju repe v kozarcih za vlaganje dodati kaj vode. prozman

lojzella  

član od: 12.7.2009

sporočila: 117

17. sep 2009 13:51

jaz ne dam vode.ker izpusti repa dovolj svojega soka,ker je slana,še toliko prej. lojzella

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

18. sep 2009 13:29

Koliko soli dodate na en kozarec v kateri kisate repo...a to repo naribate ,natlačite v kozarec,vmes malo posolite zanima me koliko- ter zaprete z pokrovčkom? bom letos probala,repa bo kmalu zrela . kuharca37

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. sep 2009 13:33

Pri nas repe pred kisanjem sploh ne solimo..................nikoli je sicer nisem kisala v kozarcih, ampak ni razloga, da bi se v njih obnašala drugače kot v čebru.

lojzella  

član od: 12.7.2009

sporočila: 117

18. sep 2009 16:13

ribam v plastičen škaf in nato solim kar precej ker je sol tudi konzervansa,nato pa to osoljeno repo strpam v kozarce lojzella

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti