Slivova marmelada

kohica  

član od: 30.1.2007

sporočila: 528

tema odprta - 1. sep 2007 21:34 | ogledi: 34.841 | odgovori: 63

Iščem recept za slivovo marmelado ,čim bolj enostaven.Hvala

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. sep 2007 10:25

Lahko delaš kar tako, kot piše na vrečki sredstev za zgoščevanje, bodisi želirni sladkor, bodisi želin ali kaj podobnega.

Lahko jo narediš tudi brez teh dodatkov, le kuhati jo je treba vsaj 2 do 3 ure v široki in nizki posodi, da se primerno zgosti in sladkor smeš dodati šele zadnje četrt ali največ pol ure pred koncem kuhanja.

Eni jo pred kuhanjem zmeljejo na multipraktik, drugi odstranijo le koščice, redki slive celo lupijo.

Moja mama je vedno odstranila le koščice, kuhala na starem štedilniku na drva kake 3 ure in nato napolnila kozarce. Je bila vedno za prste oblizniti.

Cila

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

2. sep 2007 18:14

Mene pa zanima, kakšne so vaše izkušnje s kuhanjem marmelade v kruhomatu? Ali je katera že probala? Tanja

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

2. sep 2007 18:32

Že nekaj časa sem se pripravljala delat slivovo marmelado po receptu, ki sem ga dobila na forumu in sicer s peko sliv v pečici! Ker sem delala samo preizkus sem uporabla cca 0,5 kg sliv - sem jih samo izkoščičila, jih dala samo na polovičke, malo posladkala, malo cimeta in ruma. Pekla sem jih cca 30 min na cca 200 stopinjah - nisem želela tiste prave marmelade, ker sem jih uporabla danes za štrudl. Bilo je BOOOOOŽANSKO! Pa še to - bila sem nekoliko skeptična glede "špricanja" (ker pri dolgotrajnem kuhanju marmelade le-ta šprica) - v pečici pa nič!!! LP gordana

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

3. sep 2007 8:40

Tanja05 je napisal/a:
Mene pa zanima, kakšne so vaše izkušnje s kuhanjem marmelade v kruhomatu? Ali je katera že probala? Tanja
Tanja, jaz jo od letos kuham samo še v kruhomatu. Sadje narežem, vržem v posodo s sladkorjem in dodatki, v 1h in 20min je zadeva končana. Če hočem gladko marmelado s paličnim kar v isti posodi zmixam in natočim v kozarce. Dodam raje manj sladkorja (rjavega, npr. na kilo sadja pol kila sladkorja), pa raje en Gel-fix (ali Želin) in marmelada je odlična. Ima še ves okus po sadju, ker če jo kuhaš 3 ure se mi zdi, da že veliko izgubi. Delala sem že češnjevo, višnjevo, figovo, hruškovo, breskovo,... v planu imam še slivovo in jabolčno (ravno danes sem v bazi našla božično marmelado iz jabolk). Poskusi, zagotovo ti bo uspelo.

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

3. sep 2007 8:41

Gordana: koliko marmelade ti je ratalo iz 0,5kg sliv? Sem prebrala, da je nastane res malo, da pa je vredna vloženega truda in časa (kot neki slivov pekmez).

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

3. sep 2007 10:06

Pri nas pa, odkar pomnim, slivovo marmelado pečemo (podobno, kot piše že gordana zgoraj). Na 3"5 kg izkoščičenih in razpolovljenih sliv pride ca. 70 dag sladkorja, premešaš v večjem pekaču in pečeš na 150°C ca. 4 ure. Vročo marmelado naložiš v kozarce in to je to. Odlično in enostavno! Ni pa to redka, tekoča marmelada, ampak bolj džem s kosi sliv. Priporočam... Živi

Kajica  

član od: 11.7.2005

sporočila: 78

3. sep 2007 11:08

Tudi moja mami peče slivovo marmelado. Ne dodamo pa nič sladkorja. Vse skupaj, preden da v pečico, prelije z malovode, da se slučajno ne bi kaj preveč zapeklo:) tudi to se je že zgodilo :) in smo uporabili vse kuhinjske pripomočke, da smo zadevo odstranili je pa šlo. Sicer je pa tako pripravljena marmelada zares okusna. Kajica

mojcapt  

član od: 9.5.2007

sporočila: 72

3. sep 2007 11:33

Živica tako pripravljanje marmelade pa tudi mene zanima. Povej mi prosim ali med peko marmelade ni potrebno nič mešati in v kakšnem pekaču to delate? LP mojca

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

3. sep 2007 12:16

mojcapt, slive premešaš s sladkorjem kar v večjem pekaču (z višjimi robovi) ali večji ognjevarni posodi (odvisno pač od količine sliv). Med peko je marmelado nekajkrat potrebno premešati, da se enakomerno "zapeče" po vrhu (kar da marmeladi tisti pravi okus). Pa veliko užitkov pri papcanju marmelade (s pripravo je res minimalno dela)! Živi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti