Kuhanje marmelade- nujno

primorka  

član od: 20.8.2004

sporočila: 29

tema odprta - 9. jul 2007 16:42 | ogledi: 12.805 | odgovori: 11

Zanima me kaj naredite če vam kozarec pri kuhanju marmelade ne "prime" dobro?

Sama namreč skuham marmelado z manj sladkorja ter jo vlijem v vroče kozarce in zatisnem. Vendar vsak kozarec ne prime dobro in če je takšnih več nastane majhen problem, saj ne moreš vseh kar čimprej pojest. Mama me prepričuje, da ona, ko zatisne kozarce, jih še 15 min kuha v vreli vodi- tudi to sem poskusila, pa še vedno kak ostane slabo zaprt.Kar sem brala na forumih, večina kozarce samo zapre brez nadalnjega kuhanja.Kaj mi svetujete?Hvala za predvsem takojšnje odgovore, ker jo bom kuhala danes.

urska

sterkuš  

član od: 19.5.2007

sporočila: 103

9. jul 2007 16:45

Ne razumem čisto,ali pokrovček ti ne prime dovolj?Drugače jaz ne "kuham"kozarcev in vse lepo počaka. romi1

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

9. jul 2007 16:53

Kozarci z marmelado se morajo počasi ohlajati. Ali je mogoče fora v tem, da preveč napolniš kozarce in ni zraka, ki bi potegnil pri ohlajanju pokrovček noter. emily

primorka  

član od: 20.8.2004

sporočila: 29

9. jul 2007 17:23

Bom poizkusila manj napolniti kozarčke.hvala- lansko leto sem prvič delala marmelado in nisem preverjala ali je prijelo ali ne, sem pa čez čas nekaj kozarcev opazila, da je prišlo do spremembe barve pri vrhu in tudi okus ni bil tapravi- verjetno je bil vzrok, da so kozarci slabo prijeli, ne pa da sem dala malo sladkorja? Hvala. urska

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. jul 2007 17:56

nnormalno napolniš, postaviš za 10 minut na pokrovček, potem obrneš in počasi ohlajaš. Preden polniš kozarce je pa seveda treba preverit brezhibnost kozarcev in pokrovčkov. Lisa

primorka  

član od: 20.8.2004

sporočila: 29

9. jul 2007 19:11

Naj se vrnem k prvotnemu vprašanju: Kaj naredite če vam pokrovček NE prime? Kaj spet segrevate marmelado in kozarec? Marmelada je že narejena in pokrita, hvala vsem, Lisa tvoj nasvet bom uporabila drugič,ker sem šele zdaj prebrala tvoj odgovor, saj je pri nas ful grmeeeelooo in sem morala sklopit. urska

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. jul 2007 19:58

če mi slučajno pokrovček ne prime (kar je res izjemno), odvržem pokrovček, vzamem drugega, ga dam v mikrovalovko za pol minute, potem dam v mikrovalovko še kozarec z marmelado -za minuto, spet zaprem in pokrijem s servetom. To je učinkovalo.. Lisa

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

11. jul 2007 23:00

Marmelado polnim v kozarce tja do 3 mm pod robom (včasih tudi precej manj, če je zadnji kozarec),pokrovčke obrišem z alkoholom in jih takoj privijem na kozarce, potem jih spravim za okoli 40 min na 80 C v pečico, ki jo po tem času ugasnem in kozarce pustim notri. Zjutraj pregledam kozarce, tisti katerih pokrovi se niso vbočili, ne tesnijo uredu in gredo še enkrat skozi proceduro segrevanja v pečici- z novimi pokrovčki. Včasih je kakšna serija pokrovov, ki so škart. Ampak to opaziš že, ko jih privijaš na kozarce, ker ne primejo in se vrtijo okoli, ko jih hočeš dobro priviti. LP juhica

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

12. jul 2007 7:05

primorka je napisal/a:
Zanima me kaj naredite če vam kozarec pri kuhanju marmelade ne "prime" dobro? urska

Pri kozarcih, ki ne "primejo", obvezno pokrovček nadomestim z novim in ponovno pasteriziram, da se uničijo mikroorganizmi. Kozarec postavim v posodo, nalijem vodo do 2/3 višine kozarca in zavrem. Pustim počasi vreti vsaj 15 minut, da se pregreje res vsa vsebina in pustim v vodi, da se ohladi. Lahko pa to storiš tudi v pečici.

Še nekaj o pasterizaciji v kuhinji:

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2965

LP, V.

sikamaco  

član od: 22.11.2006

sporočila: 47

12. jul 2007 8:17

Po nasvetu sodelavca pri zapiranju kozarcev marmelade uporabim trik in težav nimam več - vsi kozarci primejo. Marmelado vročo napolnim v kozarec, po vrhu polijem žličko ruma, prižgem in predno plamen ugasne zaprem s pokrovčkom. Alkohol izhlapi, okus po rumu pa ostane samo na čisto tanki vrhnji plasti, ki se lahko postrga z žlico in zavrže. Kozarci garantirano primejo vsi. sikamaco

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jul 2007 9:09

ne glede na kateri način bi želela uničiti morebitne mikroorganizme v slabo zaprtem kozarcu - v mikrovalovki, ali v loncu za pasteriziranje, ali v pečici..... daj, postavi kozarec na pokrovček, ko ga zapreš - ob slabo zaprtem boš že takrat zaslišala sikanje in boš takoj lahko popravila zadevo, brez dolgotrajnih popravljanj in ponavljanj. Poleg tega gre v tem primeru preostali zrak v kozarcu skozi vrelo vsebino in po moje je vsa zadeva zares sterilna. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti